Eskişehir&Evler Ana Sayfa
ESKİŞEHİR & EVLER
 
GENEL

ALIŞVERİŞ
ÇİĞ BÖĞREK
COĞRAFYA
EKONOMİ
ES-ES
FAYTON
FESTİVAL
GEZİ
HARİTA
KALABAK SUYU
LÜLETAŞI
PORSUK
REHBER
RESİMLER
SAĞLIK
TARİHÇE
TURİZM
ULAŞIM
ÜNİVERSİTE
YAZILIKAYA
 
EVLER VE YAPI

SATILIK EVLER
YATIRIM İMKANI
HASBAHÇE EVLERİ
EMLAK İLANLARI
ODUNPAZARI EVLERİ
ÖĞRENCİ EVİ
İNŞAAT
MÜTEAHHİT
 
SİTE

HAKKINDA
İLETİŞİM
BAĞLANTILAR
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK POLİTİKASI
TASARIM
GERİ BESLEME
 
COPYRIGHT

2009-2019 OMC DESIGN STUDIOS / ITALY.
 
REKLAM

 
Çobanlı İnşaat
 
Bahçe Fidan
 
Kilit Taşı Yapı Malzemeleri
 
Türk Lirası
 
Tamiyi Haber
 
Renk Logo
 
OMC Tasarım
 
Sizde reklam vermek isterseniz omcdesign@gmail.com adresine mail atınız, yıllık bedel 200 liradır.
 
 
 

Çiğbörek

Aslında çiğ bir börek değil, ama adı çiğ börek, çırr böğrek diyeni de var


Eskişehir'de yemek denilince akla ilk önce çiğ börek gelmesi gerekiyor, gerçekten de yerel bir tat ve alışkanlık bile yapabiliyor!, Ben ilk olarak bu güzide yemeği Papağan adlı bir salonda yemiştim, yıllar sonra aynı salonun devam ettiğini görmek hem şaşırtıcı hem de çok sevindirici, o halde peki Eskişehir'de çiğbörek nerede yenir? Evde yapması belki biraz zor olacak ama.. tarifi nedir? ve nereden çıktı bu börek bir bakalım:


Çiğ Börek

Çiğ Börek'te nereden çıktı?

Tatarlar!, Eskişehir'in Tatarları meşhurdur, ve Çiğ börek'te onların elinin altından çıkmıştır: Çiğ börek, kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir.

Çiğ börek veya özel isim olarak Çiğbörek, Kırım Tatarları arasında adı birleşik olarak: Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek şeklinde adlandırılır. Bu börek Türkiye'nin yerli halkı tarafından Türkiye Türkçesi'nde adlandırılırken yanlış bir anlam kazanarak çiğ börek olmuştur, bu yemek Çiğ Köfte gibi çiğ et ihtiva etmez, ancak et böreğe pişirilmeden konur. Eskişehir'de Çiğ börek, çiğbörek, çiğböğrek, çırrböğrek, çırbörek gibi yüzlerce adı daha vardır! Böreğin adı konusunda çeşitli görüşler vardır. Bir görüş "şırbörek" adının pişerken çıkan kızarma sesinden geldiğini öne sürerken, diğer bir görüş de Kıpçak lehçesindeki lezzetli anlamındaki "çi"den geldiğini öne sürer.

Çiğ Börek nasıl yenir?

Ayran ile beraber iyi gider! Yada tam tersi olarak çiğ börek ile ayran iyi gidiyor da diyebiliriz!! Aslında kola ile de iyi gidiyor, bir de şunu hatırlıyorum ki ben genelde yemeklere acaip tuz döken biriyim, çiğ börekde tuzlu olarak iyi gidiyor. Bir porsiyon çiğ börek yani bir tabakta genelde ya dört yada beş parça oluyor. Çiğ böreğin şekli yarım ayı andırıyor, şimdi düşünüyorum da adı ay böreği de olabilirmiş.


Papağan Çiğbörek Salonu

Çiğ börek nerede yenir?

Evet biraz reklam gibi olacak ama Eskişehir'de çiğ börek yiyecekseniz, bunu senelerdir ustalıkla yapan bir yer var, burası Papağan Çiğbörek Salonu, ben burada kaç kere çiğ börek yedim hatırlamıyorum ama ağzımın suları akmaya başladı bile. Papağan Çiğbörek salonuna varmak için Porsuktan İki Eylül Caddesi'ne girip soldan ilk sokağa sapmanız gerekiyor, fakat aslında hiç gerek yok! Papağan Çiğ börek kime sorsanız bilinen bir yer (yabancı öğrenciler bilmiyebilirler!), siz en iyisi bir Eskişehir yerlisi alıp öyle ziyaret edin burayı! Hem Eskişehirliler misafirperverlerdir, size yemeği de ödetmezler.

Eskişehir Çiğbörek Evi de çiğbörek yemek için ikinci bir mekan, lokanta Atatürk Bulvarı, Bursa Yolu ve son olarak Kanatlı Alış-Veriş Merkezinde'de yer alıyor, çiğ börek dışında diğer Tatar yemeklerinden kebap çeşitlerine, değişik tadları denemek mümkün, ayranları da fena değil!


Çiğ Böğrek de diyen var!

Eskişehir'e özel Çiğ börek tarifi

Malzemeler: Un 4 su bardağı, Soğan 1 adet, Yoğurt 1 çorba kaşığı, Yağsız kıyma 125 gr, Su 1 su bardağı, Ay çiçek yağı 1 su bardağı ve Karabiber.

Yapılışı : Soğanı rendeleyin. Bir kapta kıyma, soğan, tuz ve biberi karıştırarak harcı hazırlayın. Unu eleyin. Yoğurdu, tuzu ve suyu katıp, yoğurarak bir hamur hazırlayın. Hazırladığınız hamuru ceviz büyüklüğünde 30 eşit parçaya bölüp, yuvarlayarak topak haline getirin. Her birini unlanmış tezgahta merdane ile 15 cm. çapında açın. Açtığınız hamurların ortalarına harcı paylaştırın. Yarımay biçiminde kapatıp uçlarını ister kenarlarına bastırarak, ister bir hamur keseceği ile keserek sıkıca birleştirin. Ay çiçek yağını tavada kızdırın. Hazırladığınız börekleri tavaya yerleştirip, her iki yanı da altın sarısı renk alıncaya kadar kızartın. Süzdürerek yağdan alıp, üzerine havlu kağıt serilmiş bir tabağa çıkarın. Bütün börekleri bu şekilde kızartıp, bir tabağa aktararak servis yapın, afiyet olsun! Uzun zamandır yemedim özlemişim.


Pino Eskişehir'in Fastfood'u.

Bir de Pino var.

Eskişehir'de evet, çiğbörek baya ünlü ama bir de Pino var, nedir Pino? Fast-food, Pino hambürgercisi baya ünlü ve pekçok şubesi var, ben özellikle Pino Tava yemenizi tavsiye ediyorum, baya özlemişim. Ününün hakkını veren bir yer ve tavukburgeri de güzeldir! Şimdiden afiyet olsun!

 

Eskişehir Bodrum
^Eskişehir Haritası
Eskişehir Gezi Rehberi
^Eskişehir Gezi Rehberi
Eskişehir Evler
^Hasbahçe Evleri
Eskişehir Spor
^ES-ES 1965
Eskişehir Üniversitesi
^Eskişehir Üniversitesi
Alisveris Merkezi
^Alışveriş Diyarları
Eskişehir İnşaat
^Eskişehir'de İnşaat
Eskişehir Yazılıkaya
^Yazılıkaya
Ulaşım
^Ulaşım ve Taksi
Lületaşı
^Beyazaltın Lületaşı
Çiğböğrek
^Çiğböğrek
Kentpark
^Kentpark
Kitaplar
^Kitaplar
Fayton
^Fayton
Kalabak Su
^Kalabak
Eskisehir Tramvay
^Tramvay
Yunusemre
^Yunusemre
Nasrettin Hoca
^Nasrettin Hoca
Nasrettin Hoca
^Eskişehir Termal
^. Sayfa başına dönmek için tıklayın.     |     Eskişehir & Evler Ana Sayfa | İletişim | Site Haritası | Bağlantılar | Gizlilik Politikası | Geri Besleme | EskisehirEvler.com 2009-2019 OMC..